V članku z naslovom Love the army, defend the motherland: how China is pushing military education on children (Ljubite vojsko, branite domovino: kako Kitajska vsiljuje otrokom vojaško izobraževanje), spisala sta ga Helen Davidson in Chi-hui Lin v Tajpeju (The Guardian, 11. avgust 2024), beremo: šola pravi, da je v zadnjih letih trdo delala, da bi vestno 'promovirala glavno temo patriotizma in postala pomemben del šolske ideološke, politične in moralne vzgoje'. Dovolj sem star, da se spominjam dni, ko je v stari Jugi, ki jo je vodila osovražena komunistična partija, veljalo natanko isto. A kaj to pomeni danes?
Na prvi pogled, seveda, je vse v najlepšem redu in je tako, kot bi si marsikdo samo želel. Začeti je treba zgodaj, ko so otroci še zelo dovzetni, ko so torej stari komaj nekaj let. Pred vstopom v šolo. Potrebujejo namreč moralno vzgojo, da bodo vedeli, kaj je dobro in kaj ni, kako se vesti, kako delovati v družbenem polju. Moralni vzgoji dodamo politično in ideološko vzgojo, saj je prav, da otroci odrastejo v državljane in državljanke, ki ljubijo domovino in vojsko, branijo domovino pred tujci in imajo pred seboj jasne cilje, ki jih je treba doseči, določi pa jih bodisi vrhovni ljubljeni voditelj ali pa ravno tako ljubljena elita mož in žena (predvsem mož), ki najbolje vedo, kako in kaj je treba narediti.
'Ustvarjali bomo močno vzdušje narodnoobrambne vzgoje, izvajali bogate in barvite dejavnosti, pri dijakih kultivirali domoljubje, ljubezen do vojske in organizacijsko disciplino ter jim že od malih nog privzgajali ambicije po izgradnji in obrambi domovine,' je zapisano (prav tam).
Povzemimo. Tako vzgojeni otroci bodo imeli že zgodaj v življenju močne ambicije, ljubili bodo domovino in jo bili pripravljeni braniti pred sovragom, podpirali bodo vojsko ter bili disciplinirani in organizirani. Moralno bodo trdni in samozavestni, v srcu bodo nosili močan občutek pripadnosti domovini, v življenju bodo vztrajni, pogumni, navajeni na trdo delo in disciplino. Bi hoteli imeti take otroke in državljane?
Če vam je blizu ideologija kriznega upravljanja, je odgovor na zapisano vprašanje vsekakor brezpogojni da. Ni nujno, da razmišljate o morebitni vojni, toda kljub temu je dobro imeti državljane in državljanke, ki ustrezajo zgornjemu opisu.
Tole pišem sredi vročinskega vala, letošnje poletje je že zaznamoval trend, ki ga nekateri znanstveniki zelo preprosto opisujejo takole: vse več bo pogostejših, ekstremnejših, dolgotrajnejših vročinskih valov po vsem svetu. To ne pomeni vojne, pomeni pa krize.
Mozaik se tako dopolni. Neoliberalna prihodnost sveta bo morda rožnata, ker bo vse raslo. Zaznamovana bo tudi s podnebnimi spremembami, med katerimi bodo vročinski valovi, zaradi katerih bo umrlo veliko ljudi. Človeštvo bo tehnološko napredovalo z velikimi koraki, umetna inteligenca bo povsod, vse več odločitev bo v njenih rokah. Potreba po discipliniranih in organiziranih državljanih in državljankah bo velika. Prav tako bo velika potreba po moralno vzgojenih ljudeh, ki bodo pogumni in navajeni na trdo delo.
Kitajska partija je jasnovidna in daljnovidna.
Dušan Rutar
Aug 12, 2024